Rodinné domy

Kúpili sme pozemok. A čo ďalej?

_ on 18. marca 2020

Výber pozemku je úspešne za vami? Potom sa už určite tešíte ako začnete s výstavbou svojho budúceho domčeka. Od položenia prvej tehly vás však delí ešte pár povinností, pozrieme sa na to aké:

GEODÉT

Ak je pozemok už váš, kontaktujete geodéta z vášho mesta a ten príde presne určiť základné vlastnosti pozemku – výmera, hranice, výškopis a polohopis. Takzvaný “geometrák”.

PROJEKTANT

Na rad prichádza samotný návrh domu -architektonická štúdia výsledkom ktorej je budúci tvar a obsah domu (počet izieb, denná a nočná časť, orientácia okien, tvar a výška domu – jednopodlažný, dvojpodlažný dom …) Projektant určí osadenie a orientáciu domu, spolu s vami vytvorí približnú situáciu domčeka. Tú potom odošle príslušným inštitúciám (plynárne, elektrárne, vodárne a kanalizácie …) a počká na predbežné vyjadrenie k pripojkám. Keď všetko súhlasí, na rad prichádza vypracovanie stavebnej dokumentácie.

INŽINIERING

Súčasťou projektu je inžiniering. Vo väčšine prípadov si to robí sám projektant, ale nájdu sa aj odvážnejší klienti, ktorí chcú v tejto časti ušetriť nejakú tú korunku a dajú sa na to sami. Čas sa tým ale výrazne predlžuje, nehovoriac o tom, že vás to stojí kopec dovoleniek, lebo behanie po úradoch vám asi žiadny zamestnávateľ nezaplatí.

STAVEBNÉ KONANIE

Ak je všetko hotové a pripravené, putuje finálny projekt na stavebný úrad. V tomto bode vám aj susedom, ktorí hraničia s vašim pozemkom príde oznámenie, že sa začína stavebné konanie. Za tridsať dní vám následne príde rozhodnutie. Ak bude všetko v poriadku príde vám oznámenie zo stavebného úradu, že sa stavba povoľuje.

0 comments
Post a comment

spaceman slot
depo 25 bonus 25
slot qris