
Domy vo svahu ponúkajú krásne výhľady, zaujímavé dispozičné riešenia, ale môže mať aj svoje nevýhody. Aké sú to, si prečítate v našom blogu.
Svahovitý pozemok nemusí byť pre výstavbu rodinného domu problém. Pri návrhu je dôležitá orientácia na svetové strany, tvar pozemku, svahovitosť, umiestnenie domu tak aby sa využili pekné výhľady na okolitú prírodu.
Prípravná fáza - čo všetko treba vedieť.
Stavba rodinného domu vo svahu nie je lacná záležitosť. Netreba podceňovať najmä prípravnú fázu. V prvom kroku je vhodné osloviť odborníkov - geológa, ktorý pomôže určiť, či je pôdne podložie dostatočne pevné a nehrozí zosúvanie pôdy, vznikne tak geologický posudok, ktorý zohľadňuje statik pri svojich návrhoch. Ďalej geodet pomôže zamerať miesto vhodné na výstavbu domu a tiež sklon pozemku - vznikne tak polohopis a výškopis, ktorý ďalej slúži ako podklad pre architekta. Pri svahovitom pozemku je najlepšia voľba riešiť projekt na mieru.
Návrh domu vo svahu
Pri výstavbe je ideálne mať rozľahlejší pozemok, kde treba myslieť nielen na umiestnenie domu ale aj na riešenie okolia, prístupu, parkovania, umiestnenia záhrady atď...je potrebné počítať s návrhom oporných múrov alebo kaskád, ktoré zefektívnia využiteľnosť parcely,čo sa môže prejaviť na celkovej cene či už projektu ale hlavne realizácie stavby. Pri domoch vo svahu väčšinou vznikajú dve až tri podlažia, výhodou môže byť práve využiť pri návrhu prvé podlažie ako garáž, pivnicu alebo skladové priestory. Može vzniknúť čiastočne podpivničený alebo celkovo podpivničený dom.
Najvýraznejšou nevýhodou sú vyššie obstarávacie náklady (prípravná fáza, projekt, realizácia).
Nezanedbateľnou výhodou je i fakt, že cena svahovitého pozemku býva nižšia než v prípade rovinatých pozemkov.
Pozrite si niektoré naše projekty vo svahu.
https://hprojekty.sk/projekt-domu-vo-svahu-namestovo
https://hprojekty.sk/dom-vo-svahu
https://hprojekty.sk/dom-vo-svahu-dolny-kubin
Prejsť na všetky články
