Stavba domu na kľúč alebo svojpomocne? Aké sú možnosti.

_ on 1. apríla 2020
Rozhodli ste sa postaviť dom? Ak máte výber pozemku za sebou, máte tiež vybavené všetky povolenia, veľká časť procesu je teda za vami a môžete sa veselo vrhnúť do stavby. Ciest ako prísť k nášmu novému bývaniu je však viacero. Jedna je kratšia, jedna dlhšia, jedna ušetrí a pri ďalšej si budeme musieť priplatiť. Ako vybrať teda tú správnu, aby čo najlepšie ladila s našimi finančnými a časovými požiadavkami?

Svojpomocne s “pomocou”

Prvá možnosť je najviac rozšírená po dedinách či menších mestách a to stavba domu “svojpomocne”. Pri tomto slove si veľa z nás predstaví, že väčšinu prác na dome si budeme robiť sami, možno príde pár ľudí z rodiny, prípadne zavoláme murára, ktorý pomôže a je hotovo. No nie je. Okrem murára budú potrební aj špecialisti ako vodár, elektrikár či kúrenár. Osobne vždy pri tvorbe projektu odporúčame našim klientom prizvať si ku stavbe stavebný dozor, ktorý dohliadne na celý priebeh stavby ( použitý materiál, zhoda stavby s projektom, technologické postupy pri realizácii ). Práve ste si povedali, že túto službu vám určite netreba a platiť za to určite nebudete, že? Pokiaľ sa jedná o jednoduchšiu stavbu dokážete si s tým poradiť aj sami. V súčastnosti sa však spôsob výstavby podstatne zmenil (kopa nových materiálov na trhu, technologické postupy atď..) a je naozaj časovo náročné, pokiaľ nie ste odborník, všetko toto naštudovať nie to ešte zrealizovať. V porovnaní s nákladmi na celú stavbu je teda stavebný dozor len malá položka, ktorá naopak veľa vecí uľahčí, urýchli, celkovo skoordinuje celý proces výstavby a tým pádom zabráni plytvaniu peňazí. A všetci predsa dobre vieme, že pri stavbe domu je každá “kačka” dobrá. Pokiaľ sa jedná o jednoduchšiu stavbu dokážete si s tým poradiť bez stavebného dozoru. Ak ste teda nastavení, že si dom chcete postaviť sami, máte na to kopec času, tak je stavba svojpomocou pre vás alternatívou. Určite ale počítajte s tým, že na dlhú dobu budete pracovať o víkendoch, fyzická vyčerpanosť na seba nenechá dlho čakať a niektoré práce budete robiť prvý krát v živote – čiže pokus omyl atď. Naopak ak máte cieľ postaviť dom v kratšom čase (čerpanie hypotéky, riešenie situácie s bývaním), určite odporúčame využiť ďalšie možnosti a to výstavbu stavebnou firmou alebo stavať pomocou subdodávateľov.

Stavba domu pomocou subdodávateľov

Druhý spôsob v dnešnej dobe je celkom zaužívaný a to postaviť dom pomocou viacerých dodávateľských firiem. Búracie a murovacie práce vykoná jedna firma, druhá prevedie zateplenie, tretia postaví krov, profesisti zase rozvody elektriky, vody atď. Oproti výstavbe domu na kľúč ušetríte financie, ale prináša to isté riziká. Celý tento proces potrebuje minimálne už spomínaný stavebný dozor, prípadne váš čas a nervy strávené pri manažovaní (časová nadväznosť firiem, kvalitné prevedenie po sebe nasledujúcich pracovníkov). Ďalším pozitívom tohoto procesu oproti výstavbe na kľúč je, že pokiaľ sa vyčerpajú financie môžete celý proces prerušiť, prípadne si niektoré jednoduchšie veci dorobiť svojpomocne ( položenie podláh, sadrokartónové práce, maľovanie .. )

Stavebná firma

Posledný spôsob je najpohodlnejší, stačí zabezpečiť stavebnú firmu, ktorá realizuje stavby na kľúč a vy budete už len kontrolovať či všetko sedí podľa plánu. Pokiaľ máte nastavené financovanie hypotékou a súčasne ju splácate počas doby výstavby je tento spôsob z hľadiska času najlepší. Celý dom odovzdaný jednou firmou bude lepšie vyzerať aj z pohľadu záruky. Pokiaľ si však na začiatku pri výbere firmy nedáte záležať alebo narazíte na menej kvalitnú firmu, prípadne vás zláka lacná firma, môže sa stať, že celý proces bude problematický počas celej doby výstavby. Preto sledujte recenzie a zistite si o danej firme čo najviac, najlepšie od ľudí, ktorý s ňou už mali reálnu skúsenosť.
U všetkých troch spôsobov by som odporučil dať si vypracovať rozpočet stavby projektantom. Tento bude slúžiť obrazne povedané ako ,,mapa”. Pomôže vám v lepšej orientácii pri nákladoch stavby a tiež platbách navyše ktoré počas výstavby prichádzajú.
0 comments
Post a comment

spaceman slot
depo 25 bonus 25
slot qris