Výber pozemku – na čo treba myslieť

_ on 19. marca 2020

Správny výber pozemku pre náš vysnívaný dom je často náročná úloha. Je to prvý a zároveň najdôležitejší bod celého procesu. Zvlášť vtedy ak máme obmedzený “štartovací rozpočet” musíme byť pri výbere pozemku veľmi trpezliví a opatrní. Na čo teda treba pri výbere pozemku vopred myslieť?

Vzdialenosť

Ak ste mestský typ a finančné možnosti vám dovoľujú kúpu pozemku v centre mesta prípadne jeho okolí, máte vyhraté. Veľa rodín však hľadá iné, často vzdialenejšie možnosti. Treba však zhodnotiť do koľko kilometrov od centra mesta ste ochotní dochádzať. Vzdialenejší pozemok má pár výhod – v prvom rade cena, ale tiež pokoj a krásne výhľady. Tiež má ale aj pár nevýhod a hlavnou je určite dochádzanie. To si treba dobre zvážiť, pretože často pribudne do domu aj nové auto pre ženu, prípadne treba sledovať, v akej vzdialenosti máte MHD a o koľko skôr si budete musieť ráno privstať do práce. Takže sa určite oplatí s výberom počkať a hľadať v lokalitách v ktorých vám to finančne aj lokalitne vyhovuje.

Orientácia

Ako sa hovorí, kam nepríde slnko, musí prísť doktor. Nezábudajte! Pozemok nesmie byť v tme, nemali by mu cloniť veľké susedné, často na seba “nasekané” budovy. Keď už nemáte na výber, dbajte na to aby vám váš budúci dom nezacláňal pozemok. Skúsení projektanti a architekti si poradia aj s atypickými parcelami, ale slnko vám tam na počkanie nevyčaruje nikto a nikdy. Preto je ideálne radiť sa s architektom ešte pred kúpou pozemku, ktorý predbežne určí orientáciu domu a rozloženie izieb ( denná časť domu na južnejšie strany, technické zázemie, garáž na severné strany …).

Dom na rovine alebo dom vo svahu?

Tu záleží všetko od toho, či máte už svoju vysnívanú predstavu o dome a tým preň hľadáte vhodný pozemok, alebo vám je to v podstate jedno. Najjednoduchšia a finančne najvýhodnejšia stavba rodinného domu je na rovine. Pozemky vo svahu sú veľká výzva s často krásnym výsledkom, takže sa ich netreba báť, ale treba myslieť na pár nepríjemností pri stavbe – množstvo oporných múrov, vyššie náklady ( úprava terénu, logistika pri stavbe domu… ).

 

Náš tip: Pozrite sa ako vyzerá projekt rodinného domu vo svahu.

Pozrite sa ako vyzerá projekt rodinného domu na rovine.

Lokalita

Určite sa treba poriadne slot zamyslieť v akom prostredí chceme bývať. Máte malé deti, ktoré potrebujú bezpečný výbeh pred domom s kopou kamarátov? V tom prípade vyberajte pozemok v novovznikajúcich oblastiach, prípadne aspoň v ich blízkosti. Ak vám finančné možnosti takýto pozemok nedovolia, snažte sa aspoň držať okraja danej obce. Je veľká pravdepodobnosť, že sa to za vašim domom rýchlo rozrastie o novú ulicu. V tomto prípade si ale treba dať pozor, či je tento pozemok zahrnutý v územnom pláne obce a či má označenú príjazdovú cestu, ochranné pásma inžinierskych sietí…  Tiež treba počítať s tým, že najbližšie roky budete mať zaprášenú a zahlučnenú ulicu zo susedných stavieb. Naopak, medzi staršími domami budete mať na nejakú dobu zaručený kľud. Nezabúdajte však, že tieto domy sa časom budú rekonštruovať prípadne sanovať a nebude až také príjemné, keď sa okolie vášho krásneho domu začne meniť na historickú či polorozpadnutú časť dediny.

NA TOTO POZOR!

Aké lacné také vzácne. Nízka cena pozemku nám často nasadí ružové okuliare a ani nevieme ako, kúpime pozemok, ktorý nás v konečnom dôsledku bude stáť ešte viac ako kvalitný drahší pozemok. V tejto lákavej situácii si pre istotu vopred preverte týchto pár skutočností:

  • Označenie parcely
  • Zosuv pôdy
  • Výskyt podzemných vôd
  • Geologické pomery – únosnosť pôdy
  • Ochranné pásma (inžinierskych siete, pamiatkový úrad,.. )
  • Vzdialenosť od susedných stavieb, rozmery pozemku
  • Vysporiadaná príjazdová cesta,  plánované okolité výstavby

Väčšinu informácií je možné získať na príslušných stavebných úradoch.

 

Čítajte tiež: Čo nasleduje po kúpe pozemku?

0 comments
Post a comment

spaceman slot